fbpx

Idealna na wypoczynek - Marysina Polana

Wybierając odpoczynek w Przystanku Babia zyskujesz wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Jednym z nich jest Piaskowa Polana, zwana również Marysiną.

Znajduje się ona tuż przy granicy polsko-słowackiej w paśmie Działy Orawskie (część Beskidu Żywieckiego) u zboczy Krzywania (801 m n.p.m.). Zlokalizowana jest na wysokości 712,2 m n.p.m. W 2019 roku oddano do użytku drewnianą, zadaszoną wieżę widokową. Na jej szczyt prowadzą schody, które zarówno dla małych dzieci, jak i osób starszych nie powinny stanowić większego problemu. Jej wysokość to ok. 13,7 m. Można z niej podziwiać malowniczą panoramę Tatr, Jezioro Orawskie, Kotlinę Orawską oraz Królową Beskidów – jak nazywa się Babią Górę. Na wieży znajduje się mapa z opisanymi szczytami, która ułatwia obserwację okolicy.

Mając odrobinę szczęścia możemy poczuć się w tym miejscu, jak na alpejskich łąkach, a to za sprawą stada pasących się krów.

Widoki są po prostu cudowne bez względu na porę roku.

Na polanie przygotowano ławki, miejsce do grillowania i specjalną ramę z napisem „Lipnica Wielka – Marysina Polana” do wykonania pamiątkowego zdjęcia. Tuż obok niej znajduje się anioł z biało-czerwonym sercem. Obie rzeźby wykonane zostały przez lokalnych twórców (Marcina Lichosyta z Zubrzycy Dolnej i Aleksandra Węgrzyna z Lipnicy Wielkiej). Kolory nadały zaś artystki z grupy Art Orawa.

 

Najprościej dostać się do tego urokliwego miejsca samochodem.

Jadąc od strony Lipnicy Wielkiej należy kierować się na przejście graniczne na drodze wojewódzkiej nr 962 (Winiarczykówka). Kiedy przejedziemy przez mostek na rzece Krzywań skręcamy w pierwszą szutrową drogę w prawo (przy kamiennym biało-czerwonym słupie drogowym z literą P). Często można tam też spotkać stoisko bacy. Po przejechaniu ok. 1,5 km przez polany poprzecinane kępami modrzewiów, sosen i jodeł dojeżdżamy do parkingu tuż przy wieży. Osobiście polecamy spacer, by móc podziwiać piękne krajobrazy.

Bardzo ciekawą opcją jest piesza wycieczka z Polany Stańcowej, gdzie znajduje się Punkt Informacji Babiogórskiego Parku Narodowego.

Trasa prowadzi przez liczne szczyty Działów Orawskich. Początkowo poruszamy się szlakiem niebieskim (ok. 20 minut) aż do żółtego szlaku na Przywarówce. Skręcamy w lewo i następnie idziemy około 10 km po drodze zdobywając m.in. Wajdów Groń (928 m n.p.m.). Czas przejścia to ok. 3,5 h nie licząc czasu potrzebnego na zdjęcia i rozkoszowanie się bliskością dzikiej natury.

Warto udać się też na położoną kilometr dalej Polanę Styrułową (Ziembową), gdzie mieści się bacówka. Można się tam przyjrzeć procesowi wyrabiania prawdziwych góralskich serów, pogłaskać zwierzęta i skosztować lokalnych specjałów. Baca oferuje przepyszne i świeże oscypki z certyfikatem, jak również bryndzę (intensywny, słonawy smak) i bundze (ser ten o łagodnym smaku najsmaczniejszy jest z wiosennego wypasu owiec).

Co piszą o nas

Nasi goście?

Najnowsze aktualności

Zobacz więcej
Wakacje z dziećmi w górach
19 kwi 2024

Wakacje z dziećmi w górach

Orawa piękno natury w najlepszym wydaniu
15 kwi 2024

Orawa piękno natury w najlepszym wydaniu